Támogatás Újszilvás ivóvízminőségének javításához
Újszilvás Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be az
Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Program Ivóvízminőség javítása kétfordulós pályázati konstrukció keretében
Újszilvás község ivóvíz minőségének javítása címmel.
Az első fordulón belül a pályázatot 2008. február 4-én adta be az Önkormányzat. A projekt kedvező elbírálásban részesült, és 2008. július 31-én aláírásra került a Támogatási Szerződés a
Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatósága és a Községi Önkormányzat által. A projekt összköltsége 11 700 000,- Ft, melyből a nettó költség – azaz a 9 750 000,- Ft – 85%-át támogatták, mely így 8 287 500,- Ft-ot tesz ki. Az első forduló tulajdonképpen a beruházás előkészítését jelenti, mely magában foglalja a megvalósíthatósági tanulmány, a költséghaszon elemzés és a műszaki tervek elkészítését, a szükséges engedélyek beszerzését, a közbeszerzési dokumentáció összeállítását és a tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos tevékenységeket.
A második fordulós pályázat benyújtása 2009 októberében megtörtént, mely befogadásra került.
A projekt célja a Község környezeti infrastruktúrájának a törvényben rögzített megfelelő szintre emelése, hogy biztosítható legyen a település elfogadható minőségű ivóvíz szolgáltatása a 201/2001 (X. 25.) kormányrendeletben előírt határértékek betartása, különösen a jelenleg a határértéket meghaladó vas, mangán és ammónium-ion tartalom engedélyezett érték alá csökkentése a szolgáltatást nyújtó vízmű korszerűsítése által.
A hosszú távú cél elsősorban a település mintegy 2800 lakosa életminőségének javítása, alapvető szükségleteinek kielégítése, a környezetvédelmi megoldásokat előtérbe helyező egészséges tiszta település megvalósítása. A tisztítómű korszerűsítésével megvalósul a lakosság ellátása, a határértéknek megfelelő egészséges ivóvíz szolgáltatás. A szennyezőanyagok eltávolításának alapvető feltétele a tisztításban alkalmazni kívánt berendezések beszerzése, amelyek minimális többlet üzemköltség mellett biztosítják a lakosság ellátását a határértéknek megfelelő egészséges ivóvízzel.
A közműves ivóvízellátás keretében a szolgáltatott ivóvíz minőségének javítására, az előírt vízminőség biztosításához szükséges beruházás megvalósítása, annak kifogástalan műszaki kivitelezésével.
A beruházás mérföldkövei:
1. Vízkezelőgépházlétesítése
2. Katalitikus töltető szűrők és tartályok beszerzés
3. Közbeszerzési dokumentációk elkészítése elemzése, szerződéskötés
4. Tájékoztatás és nyilvánosság megvalósítása.
A projekt keretin belül nemcsak a szűrő-technológia kerül korszerűsítésre, de az ivóvízvezeték-hálózat úgynevezett vakvezetékeit is bekapcsolják a hálózatba. Ennek eredményeképpen a hálózat körkörös lesz, és megspórolható a gyakori hálózatöblítésből származó elvesztett ivóvíz. Továbbá a körkörösségből adódóan megszűnik a vízpangásból eredő bakteriális elfertőződések veszélye is. A beruházás után kinyert és tisztított víz, így a rekonstruált szűrőkön, berendezéseken keresztül, majd a körkörös hálózaton keresztül juthat el a végfelhasználókhoz, azaz a lakossághoz.
A projekt közvetlen célcsoportja a beruházás megvalósításában is részt vevő vízmű és az önkormányzat alkalmazottjai, továbbá a község lakossága, mely jelen állás szerint közel 2 800 főhöz közelít, akikhez a megfelelő minőségű ivóvíz fog eljutni, amely a kormányrendeletben meghatározott kritériumoknak már teljes egészében megfelel. A háztartások mellett a projekt jelentősen érinti a vállalkozásokat is, leginkább a feldolgozóipart, a településen működő üzemeket. A célcsoportok mellett a fejlesztés további haszonélvezői azok a gazdasági társaságok, amelyek részt vesznek majd a kivitelezésben, hiszen ez a beruházás a térségben egy jelentős megrendelés.
A projekt bruttó megvalósítási összege mintegy 208 000 000,- Ft.
*
HAJT-A LEADER pályázatok az első benyújtási időszakban
(2009. október 16 – november 16.)
A
HAJT-A Csapat Akciócsoport területén 17 különböző célterületre lehetett pályázatokat benyújtani.
A Tápió-vidék bemutatását elősegítő képzések támogatása keretében (célterület azonosító: 1 001 970) térségünk turizmusához kapcsolódó oktatások, mint a "Tápió - Vidék kulturális értékeinek megismerése", "Fenntartható Tápió-Vidék", a "Tápió-Vidék természeti értékei" elnevezésű tanfolyamok elindítása válik lehetővé.
Kulturális értékeink fenntartása, hagyományőrzés címmel (1 001 987) a térségi non-profit szervezetek tagjai díszegyenruhát, fellépő ruhát varrathatnak, szobrot, emlékhelyet alakíthatnak ki.
Mód nyílik
sportlétesítmények felújítására, korszerűsítésére (1 002 452). Támogathatóak a Tápió-vidék kulturális és egészségmegőrző rendezvényei (1 002 469). Megrendezhetővé válik a Tápió-vidék kulturális és gazdasági lehetőségeit bemutató Tápió-Expo (1 003 040).
Javulhatnak a kistérségi civilszervezetek működési feltételei (1 003 927). Fejleszthetőek a családi napközik, beszerezhetőek gyermekfejlesztő eszközök is(1 004 140).
Helyi termékeket előállító, forgalmazó,
helyi szolgáltatást végző vállalkozások üzlethelyiségei felújíthatók, eszközök beszerezhetők, kialakíthatóak az üzlethelyiségek előtt elhelyezkedő parkolók(1 004 379).
Zöldhulladék kezelő, feldolgozó telephelyeket lehet létrehozni, illetve az ehhez kapcsolódó eszközök beszerezhetők (1 004 386). A HAJT-A Csapat Akciócsoport településeinek arculatjavítása érdekében gyümölcsfák (a település nevéhez vagy múltjához, hagyományaihoz köthető, a település legfontosabb utcáira kiültetett gyümölcsfák) ültethetők (1 001 529).
Az első benyújtási időszakban a HAJT-A Csapat Akciócsoport munkaszervezetéhez 91 LEADER pályázat érkezett. Feldolgozásuk folyamatban van.
További részletek a benyújtott LEADER-pályázatokkal kapcsolatban a Csatolmányokban.
*
Támogatott nagyprojekt lett a Tápió-menti szennyvízkezelés
Két éven belül megoldódik a Tápió-vidék szennyvízhelyzete, miután
a kormány nagyprojektté nyilvánította a 29 milliárd forintos fejlesztést, amely 24 milliárd forintos uniós támogatást is élvez.
A kormány január 27-én döntött a 29 milliárd forint összköltségű „
Tápiómenti régió szennyvíz elvezetése és szennyvíz tisztítása" elnevezésű program környezetvédelmi nagyprojektté nyilvánításáról. Magyarország – a Tápió vidéki projekttel együtt – 17 környezetvédelmi nagyprojektet nyújtott be az Európai Bizottságnak. Ezt az együttesen körülbelül 251 milliárdos fejlesztést mintegy 182 milliárd forint értékben támogatja az Unió – jelentette be
Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium fejlesztési államtitkára a kormányszóvivői tájékoztatón.
A Tápió-vidék természetvédelmi területeit, felszíni és felszín alatti vízkészletét súlyosan veszélyeztetik az elavult és szakszerűtlen szennyvízgyűjtők. A környezeti károk enyhítése, a terület vízkészletének védelme, valamint a közel 80 ezer lakos életminőségének javítása érdekében elengedhetetlen a térség biztonságos szennyvízelvezetése és korszerű szennyvíztisztító létesítmények kiépítése.
A Tápió-vidék valamennyi településén modern szennyvízgyűjtő-hálózat, illetve több szennyvíztisztító- és komposzttelep létesül. Megújul és kibővül a tápiószentmártoni tisztítómű, valamint bővül a nagykátai szennyvíztelep is. Szentlőrinckátán, Sülysápon és Tápiószelén épülő új szennyvíztisztító telepek biztosítják a jövőben a térség 20 településének szennyvízkezelését.
*
Falufejlesztési tervek a HAJT-A Csapat területén
Az
ÚMVP III. tengely négy intézkedésére (mikrovállalkozások fejlesztése, turisztikai tevékenységek ösztönzése, falumegújítás és -fejlesztés, vidéki örökség megőrzése) II. körben 2009. november 16. - december 21. között lehetett támogatási kérelmeket benyújtani.
Ez időszakban a HAJT-A Csapat Akciócsoport területén már csak a „
falumegújítás- és fejlesztés” jogcímre lehetett pályázni, ugyanis a többi jogcímet érintő keret az első körben kimerült.
A rendelkezésre álló 85 millió Ft-os keretre hét projekttel pályáztak:
• Széchenyi István Általános Iskola Alapítvány (játszótér fejlesztése, 10,5 millió Ft);
• Szentlőrinckáta Község Önkormányzat (zöld felület fejlesztése, 36 millió Ft);
• Tápiószőlős Község Önkormányzata (park kialakítása, 17,5 millió Ft);
• Tápiógyörgye Község Önkormányzata (temető felújítása, 13 milló Ft);
• Pánd Község Önkormányzat (szobor-park felújítása, játszótér építése, 10,5 millió Ft);
• Tápióbicske Község Önkormányzata (park felújítása, játszótér építése, 20,3 millióFt);
• Tápióság Község Önkormányzata (buszváró, zöld felület, játszótér fejlesztése, 21 millió Ft).
Az összesített támogatási igény 123,5 millió Ft, a túligénylés 45%-os. A támogatási kérelmek feldolgozása folyamatban van.
*
Tápiószelei óriás transzformátor
300 millió forint
uniós támogatást nyert óriás transzformátor kifejlesztéséhez a tápiószelei villamossági üzem. A cég teljes neve: CG Electric System Hungary Zrt., – korábbi nevén Ganz Transelektro.
A 750 kilovoltos transzformátor prototípusának előállítása 1,2 milliárd forintot emészt fel. Hasonló berendezéseket a világon mindössze négy helyen gyártanak. A szelei fejlesztés iránt elsősorban Ázsiából érdeklődnek. Ha sikerül beindítani a termelést, a cég árbevétele évi 30-40 millió euróval nőhet.
Forrás: HAJT-A Csapat Egyesület