Borba fektetik a pénzt - Az első borászati beruházás alapkövét helyezték el
2009. október 8. // Kategória: Nekik sikerült
Badacsonytomaj - Ünnepélyes keretek között helyezték el a hamarosan felépülő új Laposa pincészetnek az alapkövét, melyet az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) támogatnak.
Badacsonytomaj - Ünnepélyes keretek között helyezték el a hamarosan felépülő
új Laposa pincészetnek az alapkövét, melyet az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) támogatnak.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter igen fontosnak tartja, hogy családi vállalkozás határozta el magát erre a beruházásra, egy olyan üzem, ahol a tulajdon és a munka is apáról fiúra száll.
Magyarország és azon belül Badacsony adottságai kiválók a bortermeléshez de a terméket el is kell tudni adni és lehetőleg az országhatárokon belül olyan világszínvonalú üzemekben, mint ami itt épül.
Dr. Ujhelyi István, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, aki a nemzeti turisztikai bizottság elnöke is egyben, azért tartja fontosnak az ilyen tervek megvalósítását mert ezekkel jobban eladhatóvá válik Magyarország a hagyományaival, a természeti és a gasztronómiai értékeivel egyaránt.
Dr. Suchman Tamás, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy már 1995-ben szorgalmazta a magyarországi történelmi borvidékek találkozóját és együttműködését az ország ismertsége miatt.
Krisztin N. László, Badacsonytomaj polgármestere örömmel számolt be arról, hogy Badacsonyban már együttműködnek a szőlősgazdák és közösen építik ki a stratégiájukat.
Laposa Bence, a pincészet tulajdonosa pedig mindazoknak mondott köszönetet, akik bármi módon segítették a beruházást, melynek keretében egy világszínvonalú borfeldolgozó üzem, egy látványpince és egy borhotel épül fel.
A beruházás összértéke 1,2 milliárd forint, melyből 390 millió az EMVA forrásból származik. A jelenlévők szerint nagy szükség van az ilyen beruházásokra, de csak akkor, hogy ha a gazdák a megtermelt szőlőt is el tudják adni, hiszen ez az üzem integrátorként vásárolná fel a környéken megtermelt kiváló minőségű szőlőt. Márpedig azzal, hogy a Balaton törvény már nem tiltja a régióban a szőlő kivágását, elképzelhető, hogy a jövőben sokan élnek a lehetőséggel és felszámolják az ültetvényeiket.
Forrás: naplo-online.hu
Szerző: Varga Ibolya