Hírek

Hosszúhetény az Integrált Közösségi és Szolgáltató tér programjára pályázott

2010. március 2. // Kategória: Nekik sikerült

HOSSZÚHETÉNY - A Zengő tövében egy ősi út nyomvonalára épült szerény lejtésű völgyhajlatban, és ahogy a neve is árulkodik, négy kilométer hosszan. Jelenleg Baranya legnépesebb községe.
 
HOSSZÚHETÉNY - A Zengő tövében egy ősi út nyomvonalára épült szerény lejtésű völgyhajlatban, és ahogy a neve is árulkodik, négy kilométer hosszan. Jelenleg Baranya legnépesebb községe.

Három kistérség határának metszéspontjánál fekszik. Egyaránt szomszédos Péccsel, Komlóval és Pécsváraddal. Ezektől a városoktól csak 18, 10, illetve 12 km-re esik, de lakóira nem hatott a vonzásuk: a népességszám az utóbbi években csak növekedett. Magyarázat lehet erre, hogy nem csak a közművek, hanem a szolgáltatások tekintetében is összkomfortos Hosszúhetény.

– Idén a legfontosabb fejlemény, hogy az önkormányzat és a falu közössége évtizedes harcának eredményeként a községet elkerülő út végre megépült a régiós operatív program részeként, és tegnap fel is avattuk – mondja Faragóné Cseke Blanka polgármester. – A dübörgő járműforgalom után Hosszúhetény igazán nyugalmas, a zajszint tekintetében is komfortos faluvá válhat, ami lendítően hathat a turizmusra is.

A település arculatát minden évben tovább javítják, szépítik, ahogy arról a Schnell Mihály építész segítségével összegyűjtött fejlesztési tervek is tanúskodnak. Kultúrház átalakítására és tetőtéri bővítésére az FVM Integrált Közösségi és Szolgáltató tér programjába pályázott az önkormányzat, és az első fordulón túljutva 50 millió forint támogatást remél, amihez az önkormányzati önrész 12,5 millió forint.

A hosszúhetényi vízfolyás rendezése, a vízjogi engedélynek megfelelő állapot visszaállítására a DDOP-ban megpályázott támogatás 30 millió, ehhez az önkormányzati önrész 3,3 millió forint. A faluközpont további rendezése is a fejlesztési törekvések közt szerepel, persze a pályázati lehetőségek függvényében. Tavaly nyárra elkészült a községháza – és a mellette álló épület – utcafronti homlokzatának renoválása. Ismét olyan díszes az épület, mint egykor volt, amiről az 1932-ben készült fotók és képeslap árulkodnak. A Polgármesteri Hivatal további megszépítésére, a tetőhéjazat, a nyílászárók cseréje és a már elkészült utcai homlokzat kivételével a külső vakolás, festés elkészítésére megpályázott támogatás 8 millió, amihez 2,8 millió forint önrész társul. A Vásárút és a Hercegi dűlő mint mezőgazdasági gyűjtőutak szilárd burkolatának elkészítése és a hozzájuk kapcsolódó kiszolgáló utakon a sárrázók kialakítására megpályázott támogatás 28 millió forint. Ehhez önrész az érintett lakosoknak és az önkormányzatnak együttesen 9,45 millió forint. A TEUT-pályázat 2010. évi ütemében az Ormándi utca egy szakaszának és a Kajdy köznek az új aszfaltburkolata 2,4 millió forintba kerül. Ehhez az önrész az érintett lakosoknak és az önkormányzatnak 3 millió. Elnyert pályázat révén valósulhat meg a ravatalozó előtetővel és térburkolattal való bővítése, a temető bekerítése és sírkeresztkert létesítése.

Saját erős beruházásként tervezik a Kossuth Lajos utca járdaburkolatának cseréjét 3 millió forint értékben, és az idősek klubja 60 négyzetméteres alapterülettel való bővítését 1,3 millió forintért. Az iskola tornatermének ablakcseréjére 2,5 milliót szánnak. Négyéves program során a szennyvíztelepet is fel kell újítani. Erre évenként 7–8 millió forintot költenek, ami nagyrészt a koncessziós díjakból kitelik.

Ahogy Radó Gábor sportegyesületi elnöktől hallottuk, az MVH Falumegújítási és Fejlesztési Pályázatán a Hosszúhetényi Sportegyesület tavaly 5,5 milliót nyert a labdarúgópálya melletti, ahhoz tartozó terület fejlesztésére, ami közpark és benne játszótér létesítését takarja. Ha a szerződést időben kézhez kapják, akkor ez a fejlesztés akár tavasszal elkezdődhet.

A sport területén egy elképzelés viszont már tavaly beérett: megalakult kb. 70 taggal a sportegyesület autós szakosztálya. Mint ahogy azt Nagy Péter elnökségi tagtól megtudtuk, az autósport helybeli tehetségeit igyekeznek felkarolni, s már eddig is több ügyességi versenyt rendeztek számukra a községben.

*

A gazdag kulturális hagyományokat is tudták gyarapítani

Programsor: Az Aratónap és a Népviselet napja csatlakozott a Közösségek napjához, a Talicskaolimpiához és bormustrához.

Hosszúhetény és környéke gazdag látnivalókban, hagyományokban, civil szervezetekben, művészeti együttesekben és az összefogásukban megvalósuló kulturális programokban is. Ezekből segített egy csokornyit összekötni Bakóné Poór Gabriella művelődésszervező, EKF-programkoordinátor, és Papp János, az ÁMK közművelődési igazgatóhelyettese, a Hosszúhetényi Hagyományőrző Egyesület elnöke.

Bemutathatóvá vált az 1939-ből való magántulajdonú borbélyműhely eredeti berendezéssel. Az önkormányzat pedig egy magánszemélytől megvásárolta a Kossuth Lajos utcai tájházat. Április 15-től szeptember 30-ig mindkettő pénteken 16-tól 18 óráig, szombaton 9.30-tól 11.30 ig tart nyitva. Amúgy bejelentkezés alapján tekinthetők meg a gyűjtemények, de szintén tárlatvezetéssel. Bejelentkezni a 72/785-807/122-es telefonon, illetve a kultura.tajhaz@hosszuheteny.hu címen lehet. Ugyanezen időpontokban tekinthető meg az üvegművészeti kiállítás is.

Tavaly július 4-én tartották első ízben az Aratónapot, amelyben a tájház már helyszínként szerepelt. Itt volt a megnyitó Andrásfalvy Bertalan előadásával és köszöntőjével. Innen lovas kocsival mentek a szántóföldre a hagyományos aratás bemutatójára. A lovaspályán pedig a hajdani cséplést mutatták be a tájház Röck-féle ősi cséplőgépével. Mindezt a hagyományőrző együttesek műsora, kézművesvásár és lepénysütés követte.

Idén pihentetik az Aratónapot, hogy el ne kopjon. Ősszel a szüreti mulatságot kapcsolják majd öszsze a tájházzal.

Viszont immár tizedik alkalommal rendezik meg a Talicskaolimpiát, ahogy 2001 óta minden évben a Közösségek napját is főzőversennyel, vidám vetélkedőkkel. A Hagyományőrző Egyesület tavaly rendezte meg először a Népviselet napját. Régóta nevezetes esemény a püspökszentlászlói búcsú. Az éves programsort decemberben a Miklós-napi borszentelés, bormustra, kézművesvásár és hangverseny zárja.

Forrás: Dunántúli Napló
hirdetés
hirdetés
hirdetés


hirdetés
hirdetés