A Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesület 175 millió forintot nyert
2010. február 2. // Kategória: Nekik sikerült
Húsz támogatott pályázatra mintegy százhetvenötmillió forintot kaptak az érdeklődők a Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesületnél.
Húsz támogatott pályázatra mintegy százhetvenötmillió forintot kaptak az érdeklődők a Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesületnél.
Nemrég kapott nyilvánosságot a rábaközi LEADER-csoport, a Rábaköz Vidékfejlesztési Egyesület (RVE) első húsz nyertes pályázata. A támogatott önkormányzatok, civil szervezetek és vállalkozások ez idáig közel százhetvenötmillió forintot kaptak. A nyertesek között kevés a munkahelyteremtő vagy -megőrző beruházás. A támogatások zöme településfelújításra ment el. A támogatott pályázatok utófinanszírozottak, tehát a nyertesek utólagos elszámolás után jutnak a pénzükhöz. Az önkormányzatok húsz-, a civil szervezetek nulla-, a vállalkozások negyvenszázalékos önrésszel pályázhatnak.
A legmagasabb összegű támogatást többek közt egy szanyi vállalkozás nyerte. A Del-Gép Kft. lakatosműhely építésére nyert 12,6 millió forintot.
A cég ügyvezetője, Nagy Ottó elmondta, amennyiben megvalósul a beruházás, úgy a vállalkozás jelenlegi nyolcfős dolgozói létszáma bővülhet is. Az ügyvezető szerint a több mint háromszáz négyzetméteres műhely építése a napokban megkezdődik. Hasonló nagyságrendű támogatást nyert el a beledi Módos Imre faipari vállalkozása is. Az egykori beledi cipőüzemet felújító vállalkozó több vállalkozáson keresztül mintegy 15,5 millió forintot nyert el (utólagos finanszírozással, egyelőre ő fizet). Mint mondta, a később realizálódó támogatást technikai fejlesztésre, épületfelújításra és gépbeszerzésre fordítja, ám a jelenleg nyolc dolgozót foglalkoztató vállalkozás – a tulajdonos reményei szerint – fél éven belül további munkatársakkal bővülhet. – A régi cipőgyár épületébe egy hónap múlva költözünk, akkor kezdjük a gyártást – tette hozzá Módos Imre.
A tizenegymilliós támogatotti körben a rábapordányi Karkis Szilvia vendéglőjének infrastrukturális fejlesztésére pályázott. A vállalkozó elmondta, vendéglője közel 200 négyzetméteres bővítésének és berendezésének (utó)finanszírozását pályázta meg. Mint mondta, a bővítéssel munkahelyteremtést is vállaltak. A turisztikai pályázatok egyik ritka példájaként egy höveji kezdeményezés 11,9 millió forint támogatást kapott. A Napsugár Üdülőház építése már tart, információink szerint a 108 négyzetméteres ház hat turista elhelyezésére ad lehetőséget. A ˝tizenegymilliósok˝ táborát erősíti még a mihályi egyházközség. Ők templomuk tetőszerkezetét újítják meg. Közel hasonló – tízmilliós – támogatást kapott a farádi plébánia és a jobaházai templom rendbetétele is.
Tízmillió forint segítségben részesült Szárföld is. Horváth Ferenc polgármester elmondása szerint a pályázatból a 85-ös főút menti tó környékét szépítik.˝
– Bár utófinanszírozott a pályázat, a legrövidebb időn belül el szeretnénk kezdeni a munkát – tette hozzá a szárföldi polgármester. Kilencmilliót nyert Vitnyéd: útbaigazító táblákat szerelnek fel és köztereket rendeznek.
Hasonló nagyságrendű támogatást kapott Szany a templomkert felújításának első ütemére. Nyolcmilliót nyert Osli játszótérre és fásításra, ugyanennyit pályázott a höveji önkormányzat faluszépítésre és a vadosfai evangélikus gyülekezet a templomára. Hasonlóan templomfelújításra nyert hétmilliót a bősárkányi egyházközség és ugyanennyit egy beledi faipari vállalkozás. Az ezeknél kisebb, négy-hat milliós sikeres pályázatok közt szerepel beledi vendéglőfelújítás, a páli kálvária rekonstrukciója, bágyogszováti közpark-kialakítás és vásárosfalui templomkertszépítés.
Turbók Attila
Forrás: Kisalföld