Hírek

Ötből négy cégvezető lát potenciált a vállalkozásában

2014. december 19. // Kategória: Hírek

A Budapest Bank felmérése szerint a kkv-szektorban minden második cég stabil működésre számít, minden harmadik bízik a növekedésben, és minden ötödik kalkulál új munkaerővel.
Problémás azonban a szakképzett munkaerő megtalálása, a motiváció, és az, hogy versenyképes béreket fizethessenek az alkalmazottaiknak.

A felmérés szerint a hazai kkv-k vezetőinek 80 százaléka véli úgy, hogy a cégükben komoly potenciál rejlik, és bízik abban, hogy 10 év múlva is sikeresen fognak működni. A következő egy évben a vállalkozások 30 százaléka vár árbevétel-növekedést, és közel 20 százaléka tervez létszámbővítést. Főképp a nagyobb árbevételű, közepes méretű cégek számítanak több munkatársra, a legmarkánsabb bővülés ezen belül is az iparban várható.

A vállalkozások számára a legnagyobb kihívást a piacrészesedés növelése, az adózás, a jogszabályoknak való megfelelés, a pénzügyi kérdések, valamint a megfelelő szakemberek felkutatása jelentik.

 

A képzett munkaerő kiválasztása és megtartása a siker kulcsa
A vállalatvezetők szinte mindegyike egyetértett azzal az állítással, hogy a sikeres céget a munkatársak szakértelme alapozza meg. Ugyanakkor a képzett munkaerő megtalálása a cégek közel 15 százalékának okoz problémát, és 70 százalékuk véli úgy, hogy a jó szakembereket egyre nehezebb megtartani.

A megfelelő munkaerőt a cégek elsősorban az online állásportálokon igyekeznek felkutatni (46 százalék), de komoly szerepük van a személyes ajánlásoknak (35 százalék), illetve sokan alkalmazzák a hagyományos újsághirdetéseket is (32 százalék). A tapasztalatot igénylő vagy vezető pozíciókat a cégek közel fele inkább „házon belül” igyekszik betölteni.

Kulcskérdés a megfelelő motiváció
A vállalatok mintegy 20 százaléka számára problémát jelent a munkatársak motiválása és a versenyképes bérek biztosítása. A cégvezetők 90 százaléka egyetért azzal, hogy a munkatársak elégedettsége és a cég sikere szoros összefüggésben áll, azonban a vállalatok 50százaléka egyáltalán nem költ a személyügyekre (pl. toborzásra, csapatépítésre vagy képzésre), humánerőforrás vezetője pedig mindössze a cégek 16 százalékának van. A jól teljesítő kollégák megtartása érdekében bónuszt vagy jutalmat alkalmaz a cégek fele, egyharmaduk viszont semmilyen hasonló megoldásban nem gondolkodik.

A kutatás szerint a cégek fele bónusszal igyekszik megtartani a szakembereit. Körülbelül minden tízedik vállalat vagy képzési programmal, vagy csapatépítőkkel, vagy karriertervekkel, vagy más javadalmazási rendszerrel próbálja megvalósítani ezt, ám 30 százalékuk vállaltan semmit nem tesz az ügyben.

Bérezés, cafeteria
A kkv-k fizetési rendszerére a rugalmas bérmeghatározás jellemző: 70 százalékban egyedi megállapodás alapján alakítják ki az egyes munkavállalók javadalmazását. Teljesítményértékelést a vállalkozások kétharmada alkalmaz, az előléptetés pedig 80 százalékban egyéni elbírálás alapján történik. A kompenzációs rendszerben a jó munka elismerését a bónusz vagy prémium szolgálja, míg második legfontosabb ösztönző eszköz a céges telefon. Cafeteria rendszerrel a vállalkozások fele rendelkezik; a legnépszerűbb elemek az étkezési hozzájárulás Erzsébet utalvány formájában (54 százalék), az utazási költségtérítés (45 százalék) és a vendéglátásra költhető keret SZÉP kártyán (37 százalék).

 

Kapcsolódó hivatkozások

hirdetés
hirdetés
hirdetés


hirdetés
hirdetés
hirdetés