Küszöbön a fejlesztések
Felpezsdül a civil élet, szépül a művelődési ház és környéke, illetve a ravatalozó. Számtalan fejlesztés a küszöbön áll Szakcson.
Hosszú évek óta idén először nem kell a Szakcsi Idősek Otthona működéséhez az önkormányzatnak többletforrást elkülönítenie, így több tízmillió forintot spórolhat meg - mondta Récsei Gábor polgármester.
- Ez több tényezőnek köszönhető. Az otthon egyrészt társulásban működik, másrészt száz százalékos a kihasználtsága. Ez jelenleg 25 gondozottat jelent. Szükség is van a megtakarításra, hiszen a település számos, a megvalósítás vagy a tervezés folyamatban lévő, projekttel rendelkezik. A szakcsi művelődési ház a közeljövőben egy
Integrált Szolgáltató Térként (IKSZT) működhet majd. A kialakításához szükséges címet már elnyerte a település. A fejlesztés arra épül, hogy egyre több a civil szervezet, akiknek a faluért végzett közös munkáját segítenék.
A művelődési ház otthont adna a LEADER irodának is. Itt készülhetnének a civil szervezetek pályázatai. A mozgókönyvtár és az ifjúsági klub is az épületben kapna helyet.
Az IKSZT cím elnyerésével járó támogatás az épület belső felújítására fordítható, de az önkormányzat az
Új Magyarország Vidékfejlesztési Programból a művelődési ház környezetét is megszépítené. Parkot, parkolót és egy az akadálymentesítéshez szükséges sétányt alakítanának ki egészen a Vörösmarty utcáig. Ebből a forrásból valósítanák meg a ravatalozó külső és belső felújítását is. A pályázat tartalmazza a tető rendbetételét, a vakolást, a festést és a térburkolat lehelyezését. Az épületre szerelt lámpák segítségével a temető közvilágítása is sokat javulna.
A 21 millió forintos pályázat eredményére még várni kell, a dokumentáció már a második hiánypótláson is túljutott. A volt hulladéklerakó rekultivációja is megkezdődik. Egy speciális kezelésnek köszönhetően a talajvizet nem szennyezi az évek óta felhalmozódott szemét, ráadásul a környéken járó csak egy parkosított településrésszel találkozik majd. A szintén pályázati forrásból megvalósuló fejlesztést Kaposvár gesztorságával dolgozzák ki. A megvalósításra 2010 őszéig várni kell.
A kisebb fejlesztések között járdafelújítás, interaktív táblák beszerzése, az oktatási intézményekbe új, fatüzelésű kazánok kiépítése is szerepel. Sajnos a munkanélküliség Szakcsot is elérte. A település legnagyobb foglalkoztatója az önkormányzat. Intézményeiben 54-en dolgoznak. Mellettük a közcélú foglalkoztatási programnak köszönhetően még 79-en jutnak idén munkához. Az ő feladatuk többek között a település tisztán tartása, a téli tűzifa kitermelése, a parlagfű irtása és a napközi konyhakertjében a krumpli, hagyma megtermelése. Az önkormányzat mellett a mezőgazdasági vállalkozók főként idénymunkában foglalkoztatnak munkásokat.
*
Tájházat hoznak létre, amit élettel töltenek meg
Már hivatalosan is bejegyezték a Szakcsi Hagyományőrző Egyesületet, ami lassan egy éve kezdte meg működését. A szervezet egy tájház kialakítására alkalmas ingatlant is vásárolt a közelmúltban, itt a helyi tárgyi jellegzetességeket és azok elkészítésének technikáit keltenék életre.
Ennek megfelelően, a tájházban a szakcsi hagyományokat és múltat bemutató termeket fognak berendezni. A kiállítási anyagot jelenleg is gyűjtik. A falubeliek közül sokan szívesen ajánlották fel a saját bútordarabjaikat, régi, a házi és kerti munkákhoz szükséges eszközeiket. A tájházat élőnek álmodta meg Hangyáné Horváth Katalin, az egyesület elnöke. A létesítmény bemutató termeibe már most életet csempésztek az egyesületi tagok. Pályázati forrásból jutottak ahhoz a 350 ezer forinthoz, amiből egy bemutató napot szerveztek.
A Kapos-menti fehérhímzés volt a témája a találkozónak, amelyen a kisgyermekektől az idősekig sokan részt vettek. A környékre jellemző technikát a dombóvári Élő Lajosné, népi iparművész mutatta be. A hagyományőrző egyesület a jövőben is tervez hasonló programokat.
*
Elfújhatták az első gyertyát
Több mint egy éve van polgárőrség a településen. A szakcsi egyesület elnöke Rohonczi Lajos. A vezető elégedett az eddig elért eredményekkel. Úgy véli, a civil szerveződés beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
Az elmúlt esztendőben számos akciót hajtott végre a polgárőrség. - Csapatunknak volt ideje összecsiszolódni, és így gördülékenyen tudunk együtt dolgozni. Az állandó jelenlét visszatartó erővel bír. A településen élők jól tudják, hogy számíthatnak ránk, csakúgy, mint a rendőrség. A helyi körzeti megbízottal és a Dombóvári Rendőrkapitánysággal is rendszeresen együttműködünk - mondta az elnök.
A polgárőrök már nem egy rendőrségi akcióban részt vettek, tudtuk meg Rohonczi Lajostól. Jelen voltak például a szakcsi vagy a mikrotérségi autós ellenőrzéseknél egyaránt. A szervezet a lehetőségeihez mérten folyamatosan bővíti eszközkészletét. A közeljövőben az önkormányzat segítségével egy gépjárművet is beszereznek. A CÉDE hazai pályázatnak köszönhetően az önkormányzat egy olyan autót vásárol, amelyet a polgárőrség is rendszeresen használhat majd. A tervek között a már működő térfigyelő rendszer bővítése is szerepel, és az elnök szeretné, ha egységes polgárőr egyenruhát is vásárolhatnának.
*
Unatkozni nem volt idő az idei falunapon
A szakcsi falunap megmozgatta a település apraját és nagyját. Az óvodások és az iskolások táncoltak, citeráztak, furulyáztak és ugróköteleztek, a felnőttek pedig horgász és főzőtudományukat mérhették össze. Közel húsz bográcsban rotyogott az étel. A halászlé kategória győztese végül a Tökmag csapat, a pörköltté Szántai József lett.
A színes programkínálat része volt a focikupa is, amelyen a Szilfás csapat diadalmaskodott. Szombat délután se szeri se száma nem volt a szórakoztató műsorszámoknak. Mások mellett naki, dalmandi, mórágyi, miklósi és mágocsi tánccsoportok léptek fel, de a nézők Nagy Katalin operett énekes műsorát is megtekinthették. Sztárvendég ezúttal a Cappuccino zenekar volt, őket a Tajtiboy együttes követte. A látogatókat egész nap büfé, kirakodóvásár, céllövölde, légvár és kézműves program, valamint idén először vízi foci várta. Az est utcabállal, illetve tűzijátékkal zárult.
*
Sok pénz jön, pezsdül a falu
Szennyvízhálózat, járda, út, közösségi tér, fedett piac is lesz Attalában. A fejlesztésekre soha nem látott támogatási összeg érkezik a településre, ahol a takarékosság az elsődleges szempont.
Soha nem fordíthatott még Attala ekkora összeget fejlesztésekre, mint idén - kezdte a beszélgetést Gelencsér István polgármester. - Csak a Környezet Energetika Operatív Programnak köszönhetően közel 400 millió forint érkezik településünkre. A pályázat első fordulójában a dombóvári és a döbröközi önkormányzattal konzorciumban nyertünk el 60 millió forintot a projekt előkészítésére, így második fordulóban összesen 2,7 milliárd forint a tét.
Attalában már megkezdődtek a munkák. A polgármesteri hivatalban kialakítottunk egy víziközmű irodát, ahol egy attalai, frissen diplomázott munkatársat alkalmazunk. A hatalmas támogatási összeg lehetősége felpezsdítette az itt élők életét. A három érintett település közül Attalában gyűltek össze leggyorsabban a beruházást támogató nyilatkozatok. A víziközmű társulat irodájában már a szennyvízhálózatra való rákötések a kifizetésének ügyintézése zajlik.
A fejlesztések sorát a járdafelújítási program ismertetésével folytatta a polgármester. Idén a Vörösmarty utca egy szakaszának felújítására pályáztak. TEKI forrásból várnak közel egymillió forintot. A támogatás 95 méter elkészítésére lesz elegendő. A fennmaradó összeget önerőből pótolják, a beruházás pontos költségvetése már készül. A munkavégzésbe bevonják a közcélú foglalkoztatási programban résztvevőket is, így a kivitelezési költségből jócskán sikerül lefaragni. A polgármester nem titkolt célja, hogy a járdaépítéssel foglalkozó közcélú munkások alaposan megtanulják a munka minden fortélyát, hiszen a szennyvízberuházás kivitelezése után szükség lesz a munkájukra.
A járdafelújítás mellett az Attalához tartozó Szentivánpuszta Kölcsey utcáját is újra aszfaltozzák. Az érintett 350 méteres szakaszra pályázati pénzből és a szükséges önerővel együtt 2,7 millió forintot fordítanak.
LEADER-es forrásból fedett piacteret alakítanának ki 13 millió forintból. A polgármester elmondta, hogy már több hónapja várnak a pályázat elbírálására, így még nem tudják, mikor láthatnak neki a kivitelezésnek. - Az ideális az volna, ha a szükséges kültéri munkálatokat még addig megkezdhetnénk, míg az időjárás engedi, illetve míg a közcélú programban foglalkoztatottak az önkormányzat rendelkezésére állnak.
A további tervek között szerepel
Integrált Közösségi Szolgáltató Tér (IKSZT) kialakítása, a címet az önkormányzat már elnyerte, a pályázat folytatására várnak. Ebben a szolgáltató térben a civil szervezeteken át, a mozgókönyvtárig minden helyet kapna.
A polgármesteri hivatal akadálymentesítése fontos feladat. Már felmérték a szakemberek ennek lehetőségét és ez a pályázat is beadás előtt áll.
*
A földprogram segíthetne
Speciális szociális földprogramot terveznek a településen. A családok megtermelhetnék a tüzelőjüket, a községi földeket művelve el lehetne látni az iskolát, óvodát, szociális otthont friss zöldséggel, gyümölccsel.
Gyulaj a városkörnyék tizenhat települése közül a leghátrányosabb helyzetű, állítja Dobos Károlyné polgármester. A helyzeten némiképp enyhít az
Út a munkához program. Az a tapasztalat, hogy az emberek tudnak és akarnak is dolgozni, mondta a polgármester. Az év során összesen 70-80 embert szeretnének foglalkoztatni. Az első körben a közterületeket teszik rendbe, utána az elhanyagolt telkek kerülnek sorra.
A nem a településen élő tulajdonosokat felszólították ugyan erre, de nem sok sikerrel. Sokan a telket inkább felajánlották az önkormányzatnak. Harminc körül lehet azon telkek száma, amelyeken a ház már összedőlt. Arra is van példa, hogy külföldiek vettek házat, területet, majd egy idő után többé nem jelentek meg a faluban. Ennek a munkának azonban egyszer végére érnek. A megoldás is körvonalazódni látszik.
A település is belép az úgynevezett szociális földprogramba.
Mind a községi, mind pedig a cigány kisebbségi önkormányzat döntött már erről. El is látogattak Belecskára, ahol ez már hosszú múltra tekint vissza. A polgármester pedig részt vett a témával kapcsolatos megbeszéléseken, tanácskozásokon. - Gyulaj valamikor a mezőgazdaságából élt meg - mondta Dobos Károlyné.
A szociális földprogram Gyulajon három lábon állna. A házakhoz nagy kertek tartoznak. Ezeket azonban nemigen művelik. Részben pénzhiány miatt, mert nem tudják felszántatni, részben azért mert nem szoktak hozzá a mezőgazdasági munkához. Ugyanakkor drága a tüzelő. Ezért az önkormányzat a vetőmag mellett akácfa-csemetére pályázna. Az akác öt-hat év alatt felnő akkorára, hogy meglesz belőle a tüzelő és újratelepíteni sem kell. A sorközökbe akár vetni is lehetne. Azt remélik, hogy kezdetben 20 család csatlakozik a program ezen részéhez. Az önkormányzat is nagy földterületekkel rendelkezik.
A községben működik nyolc osztályos iskola, óvoda és van idősek otthona. A gyerekek nyolcvan százaléka a rászorultsága miatt ingyen étkezik. Az önkormányzati földeken a közmunkások megtermelhetnék az intézmények konyhája számára a zöldséget, gyümölcsöt. Egy kis melegházból el lehet látni a falut virágpalántával. A program harmadik lába pedig az értékesítésre szánt terményekből állna. Annak a bevételéből lehetne fejleszteni a gazdaságot.
A program központja egy öröklött ingatlan lesz, ahol a gépeket, kéziszerszámokat tárolják, s ahol ebédelhetnek a munkások. Az épület tatarozását a közmunkások megkezdték. Arról még nem döntöttek, hogy a forma nonprofit kft. legyen, vagy pedig szövetkezet. Keresik a termeltetési szerződés lehetőségét. Mivel a munkások többsége rendelkezik nyolc általánossal, képzés is szóba kerülhet.
A földprogramban szaporító anyagra, LEADER -programban gépekre pályáznak. Csodaszép a település környezete Bár nem itt született, mert erdészlány volt, máig nem felejti el a pillanatot, amikor tíz éves korában ideköltöztek, s megpillantotta a falut.
A gyönyörű világoskereket, szép házakat. Amikor ma meglátja, hogy egy-egy utca mennyire lerobbant az idők folyamán, úgy érzi, tenni kell valamit annak érdekében, hogy újra felvirágozzon Gyulaj. A szülei emléke is ide köti, a férje is Gyulaji volt. Ha bejön faluba egy idegen, azt mondja, szépek, gondozottak a közterületek. - Még mindig nem adtam fel a reményt, hogy ha lassan, lépésenként is, de előbbre lépjen a falu. - fogalmazott a polgármester.
*
Félmilliót kaptak, virágládákkal, padokkal szépítik a várongi főutcát
Szépülhet a közeljövőben a település látképe, kényelmes utcabútorokat készíttethet az önkormányzat egy pályázatnak köszönhetően. - A TEKI pályázaton 560 ezer forintot nyert önkormányzatunk, amelyhez mintegy 300 ezer forint önerőt kell adnunk - mondta el lapunknak Brunner Dezső polgármester. Hozzátette, a főutca képét javítják majd padokkal, virágládákkal. Ez igen fontos, hiszen ha nem is túl nagy, de bizonyos szintű idegenforgalmi érdeklődésre számot tarthat a település.
- Másfél hónappal ezelőtt adtuk be a pályázatot, s a napokban értesítettek. A padokat, amelyeket egy helyi asztalos készít majd, még az ősszel kihelyezzük. A virágládákat is, ám azokba valószínűleg csak tavasszal ültetünk majd növényeket - húzta alá a polgármester.
Forrás: Tolnai Hármas Összefogás Nonprofit Kft., Tolnai Népújság