Tápiószele város lett
Városi rangot kapott Tápiószele. Sólyom László köztársasági elnök a mai nappal nyilvánította várossá a 6300 fős települést. Az egykori nagyközség annak ellenére felelt meg a követelményeknek, hogy nincs csatornahálózata. Viszont több környezõ település orvosi ügyeletét látja el, és itt mûködik a mikrotérség mentõállomása és rendõrörse is.
Városi címet adományozott Sólyom László köztársasági elnök huszonkét nagyközségnek. A három Pest megyei település egyike Tápiószele. Az egykori nagyközség vezetése már második alkalommal pályázott a városi címre. A kiírás elsõdleges feltétele volt, hogy a pályázó valamilyen térségi feladatot lásson el. Tápiószele pedig a déli tápióvidék legnagyobb települése, valamint Tápiógyörgye, Farmos, Újszilvás és Tápiószõlõs mértani középpontja, és egészségügyi, rendfenntartási központja.
KOVÁCS FERENC polgármester, Tápiószele: Tápiószelén mûködik rendõrörs, ami ellátja a környezõ településeket, központi orvosi ügyeletet és mentõállomást is üzemeltetünk. Ezek a legfontosabb olyan feladatok, amiket felvállaltunk az elmúlt egy-két évben.
A megítéléskor ez nyomott a legtöbbet a latba. A városi rangot többek között a mikrotérségben betöltött szerepéért kapta meg a település. A bírálók azonban nem voltak teljesen elégedettek. A csatornahálózat kiépítését hiányolták.
KOVÁCS FERENC polgármester, Tápiószele: A tápióvidéken nincs csatorna. Nemcsak Tápiószelén, a másik húsz településen sem. De örülünk annak, hogy ebben az évben a bírálók átnéztek ezen a feltételen és eltekintettek ennek a meglététõl.
A település egy hónapja adott be egy pályázatot a csatornahálózat kiépítésére. A polgármester bízik abban, hogy a városi rang elõsegítheti a pozitív elbírálást. És lökést adhat a településnek. Bár tervek most is vannak.
Tápiószelén iskolaépítésbe kezdtek, és fel szeretnék újítani a polgármesteri hivatalt. És az elképzelések között szerepel egy bevásárlóközpont építése is.
(Forrás: Ceglédi Városi Televízió)
*
Szántóverseny Farmoson
Hivatalosan a „Tápió-Vidék Ágyszántó és Lófogatú Szántóversenye” címet kapta a farmosiak által már nem is először megrendezett nyári program. Az előző évek sikerét jelzi az is, hogy idén 24 versenyzőre szaporodott a megmérettetésre jelentkezők száma.
A Jászberényi út melletti Rekettyés volt a helyszín, ahol nem csak az ekevasak gazdáinak vetélkedése adta az egyetlen látnivalót a rekkenő hőség ellenére is igen szép számú érdeklődő számára.
A főszervező Szilágyi-Farm Kft, a Farmosi Életmód Egyesület és a helyi Önkormányzat segítségével olyan programot hozott össze, amely a versengést országos szinten is összefogó Magyar Szántóverseny Szövetség számára is elfogadható volt.
A G3-as Postagalamb Egyesület látványos „röptetése”, a vetőmagok, műtrágyák, növényvédőszerek és a térségben termett és előállított termékek bemutatója mellett nem maradt el a tápióbicskeiek országosan is elismert gasztronómusa, Vér János által zsűrizett főzőverseny sem.
A Tápiómente Táncegyüttes és a Farmosi Nyugdíjas Klub is fellépett a rendezvényen.
Remek ötlet, hogy a helybeliek az idén is ráirányították látogatóik figyelmét a településükhöz tartozó területek természeti értékeire, és lovasfogattal is megtekinthetővé tették a Duna Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó Sóvirág, illetve Kékbegy tanösvényeket.
Lenyűgöző volt az a szabadtéri kiállítás, amely száz esztendőnél is régebbi gépmasinákat mutatott meg a nézelődő sokadalomnak.
A versengés programját – amelynek védnöke Czerván György Országgyűlési képviselő úr volt - Pásztohy András miniszteri biztos, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat főtitkára és Dr. Soós Sándor a Magyar Szántóverseny Szövetségi Titkár nyitotta meg.
Mező István református lelkipásztor az alábbi bibliai idézettel mondott áldást a versenyzőkre, szervezőkre és minden megjelentre:
„Mert miérettünk íratott meg, hogy a ki szánt, reménység alatt kell szántania, és aki csépel, az ő reménységében részes lesz reménység alatt.”
(Tarnavölgyi László tudósítása alapján)
*
Hulladékürítő rekultivációja
2009. június 30-án befejeződött Újszilvás felhagyott települési folyékony hulladék ürítőhelyének rekultivációja! Az
Új Magyarország Fejlesztési Terven belül a Közép-Magyarországi Operatív Program Települési hulladéklerakók rekultivációja KMOP-2007-3.3.2. részeként valósult meg a rekultiváció közel 2 ha-s területen, kb. 90 millió Ft támogatással.
A kivitelezés I. üteme: 2008. november 14. - december 19. A kivitelezés II. üteme: 2009. június 12. - június 30.
Kivitelező: PENG FARM Kft. 2768 Újszilvás, Abonyi út 432. Tervező: KEVITERV PLUSZ Kft. 3527 Miskolc, Katalin u. 1.
Munkaterület: Újszilvás külterület, 0222/47 hrsz.-ú anyagbánya (Kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület a HUDI 20024 számú Tápiógyörgye-Újszilvási szikesek területe ill. közvetlenül a szippantott szennyvíz ürítőhely területe a NATURA 2000 helyrajzi számmal azonosított területei közé tartozik.)
Főbb feladatok, munkafázisok a támogatott tartalomból: - engedélyezési tervek készítése, engedélyeztetés, - gaztalanítás, nád,-és cserjeirtás a gödör fenéken, - talajvizsgálatok, - nád- és gally aprítás - földfeltöltés, kb. 20000 m3 - füvesítés, - fatelepítés, - talajvíz figyelő kutak telepítése, talajvíz vizsgálatok, - műszaki ellenőrzés, - tájékoztatási feladatok elvégzése.
Újszilvás Község Önkormányzata
*
Kalandok a pusztában
„Kalandok a pusztában” címmel pályázatot nyújtott be és 27.531.715.-Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült Tápiógyörgye önkormányzata a Közép-Magyarországi Operatív Program keretén belül.
A beruházás célja a falusi és öko-turizmus továbbfejlesztése Tápiógyörgyén. A fejlesztés több külterületi helyszínt érint. Egyik ilyen pont a Pokoltanyához bevezető út sarka, ahol az ismeretterjesztő táblák mellett gyermek-játszótér, valamint turistapihenő és tűzrakóhely épül.
Hasonló beruházás készül a Tápiószelére futó út melletti gulyakútnál. A megújuló kútnál, a kirándulók pihenhetnek, igénybe vehetik a tűzrakóhelyet, tájékozódhatnak a környék és a kút történelméről. A legérdekesebb fejlesztés a Horgásztó melletti nádasban lesz. A nádas közepén letisztított vízfelületen létesül egy hatszögletű faépület, amely biztosítja az itt élő és fészkelő madarak megfigyelését, fotózását. A leshelyet vízre épített pallósoron lehet megközelíteni. A Magyar Madártani Egyesület szakértelmével és segítségével nemzetközileg is ismertté váló madármegfigyelő pont jön létre.
Forrás: HAJT-A Csapat LEADER Egyesület